Answer:
T = 812.8414 N
Explanation:
Using the law of newton we found the vertical(y) and horizontal(x) forces as:
∑[tex]F_x[/tex] = T - [tex]F_k[/tex] = ma
Where T is the tension, [tex]F_k[/tex] is the friction force, m is the mass of the stuntman and a is the aceleration of the stuntman.
but a is equal to 0 because he is moving at a constant velocity, so:
T - [tex]F_k[/tex] = 0
T = [tex]F_k[/tex]
Also,
[tex]F_k[/tex] = [tex]U_kN[/tex]
where [tex]U_k[/tex] is the coefficient of kinetic friction and N is the normal force.
For find N we use:
∑[tex]F_y =[/tex] N - mg = 0
N = mg
N = (119)(9.8)
N = 1166.2
Finally we solve for T as:
T = [tex]U_kN[/tex]
T = (0.697)(1166.2)
T = 812.8414 N