Answer:
$34781.78
Step-by-step explanation:
$33,284 * 1.045 = $34781.78
The new salary will be $34781.78
Last year salary = $33284
Annual raise = 4.5%
Therefore, based on the above figures the new salary will be:
= $33284 + (4.5% × $33284)
= $33284 + (0.045 × $33284)
= $33284 + $1497.78
= $34781.78
Based on the calculation above, the new salary will be $34781.78
Read related link on:
https://brainly.com/question/13842586