Based on historical data, your manager believes that 42% of the company's orders come from first-time customers. A random sample of 85 orders will be used to estimate the proportion of first-time-customers. What is the probability that the sample proportion is between 0.36 and 0.47?

Respuesta :

Answer:

0.9560

Step-by-step explanation:

Given that based on historical data, your manager believes that 42% of the company's orders come from first-time customers

Population proportion p = 0.42

Sample size n = 85

p is Normal with mean = 0.42 and std error = [tex]\sqrt{\frac{p(1-p)}{n} } \\=0.0535[/tex]

p is N(0.42, 0.0535)

Or we can say [tex]\frac{p-0.42}{0.0535} =Z(0,1)[/tex]

the probability that the sample proportion is between 0.36 and 0.47

=[tex]P(0.36<X<0.47)\\= P(-1.12<z<0.94)\\\\=0.9560[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico