Answer:
B. 17.0%
Explanation:
The computation of the return on common stockholders' equity is shown below:
= (Net income - preference dividend) ÷ (Average Common stockholders' equity)
where,
Net income is $298,000
Preference dividend = 10,000 shares × $100 × 6% = $60,000
And, the Average Common stockholders' equity would be
= (Opening Common stockholders' equity + Ending Common stockholders' equity) ÷ 2
= ($1,200,000 + $1,600,000) ÷ 2
= $1,400,000
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= ($298,000 - $60,000) ÷ ($1,400,000)
= 17%