Answer:
Athlete A
Explanation:
Power is the rate of doing work and it is calculated as follows:
Power = work done/time taken = mgh/t
(for work being done against gravity)
So for athlete A
P = (100 kg * 9.8 N/kg* 0.6m)/0.5 s = 1176 W
For athlete B
P = (150 kg * 9.8 N/kg* 0.6m)/1 s = 882 W
For athlete C
P = (200 kg * 9.8 N/kg* 0.6m)/2 s = 588 W
For athlete D
P = (250 kg * 9.8 N/kg* 0.6m)/2.5 s = 588