Answer:
c. 15.8%
Explanation:
The cost of equity is the WACC (weighted average cost of equity)
WACC formula = wE*rE + wD*rD(1-tax) , whereby
wE = weight of equity = 65%
rE = cost of equity = 20%
wD = weight of debt=35%
rD(1-tax ) = after tax cost of debt =8%
WACC = (0.65 *0.20) + (0.35*0.08)
= 0.13 + 0.028
= 0.158 or 15.8%
Therefore, the overall cost of capital is 15.8%