Can anyone please help me this? stuck with this problem for hours

Answer:
p = 18.24 cm²
chance = 36.30%
Step-by-step explanation:
To solve this, you must find the area of both the square and the circle. Note that:
- one side of the square is 4√2 cm long.
- the radius of the circle is 4 cm long.
First, know the equation in how to solve for each area:
Area of Square: A = s² = side x side
Next, know the equation for the circle:
Area of Circle: A = πr²
plug in the corresponding numbers to the corresponding variables:
Area of square:
A = s²
s = 4√2
A = (4√2)² = 4√2 * 4√2 = 4 * 4 * √2 * √2 = 16 * 2 = 32
Your area of the square is 32 cm²
Area of circle:
A = πr²
r = 4
A = π(4)² = π(4 * 4) = π(16) = (3.14)(16) = 50.24
Your area of the circle is 50.24 cm²
Solve for the probability of the point landing in the white area by subtracting the total area of the circle with the area of the square:
50.24 - 32 = 18.24 cm²
p = 18.24 cm²
Now, to get the percentile chance of landing in the white area, divide the number gotten from total area:
18.24/50.24 = 0.3630 = 36.30%
~