Respuesta :

Answer:

The mass percent = 15.79 %

Explanation:

Step 1: Data mass

Mass KCl = 30 grams

volume of water = 160 mL

density of water = 1.00 g/mL

Step 2: Calculate mass of water

mass water = volume * density of water

mass water = 160 mL  / 1.00 g/mL

mass = 160 grams

Step 3: Calculate total mass of solution

30 grams + 160 grams = 190 grams

Step 4: Calculate mass % :mass KCl / Mass of solution

% mass = (30 grams / 190 gram) *100%

% mass = 15.79 %

The mass percent = 15.79 %

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico