Answer:
U = 294 J
Explanation:
The potential energy has as a formula
ΔU = m g y - gm y₀
Where the value of y₀ can be zero if we take the reference system in the lower part of the plane.
Let's look for height with trigonometry
sin 37 = Y / L
y = L sin 37
y = 5 sin37
y = 3.00 m
Let's calculate
U = m g and
U = 10 9.8 3
U = 294 J
This the potential energy change, it doesn't matter if it goes up with constant speed