Answer:
(i) 29,100; $29,100
(ii) 9,100; $9,100
(iii) 6,300; $6,300
Explanation:
January:
Units to be purchased:
= Sales + Closing stock - opening stock
= 12,000 + (17,000 + 12,500 + 13,600) - 26,000
= 29,100
Estimated cost = Units to be purchased × Per tile cost
= 29,100 × $1
= $29,100
February:
Units to be purchased:
= Sales + Closing stock - opening stock
= 17,000 + (12,500 + 13,600 + 9,100) - 43,100
= 17,000 + 35,200 - 43,100
= 9,100
Estimated cost = Units to be purchased × Per tile cost
= 9,100 × $1
= $9,100
March:
Units to be purchased:
= Sales + Closing stock - opening stock
= 12,500 + (13,600 + 9,100 + 6,300) - 35,200
= 12,500 + 29,000 - 35,200
= 6,300
Estimated cost = Units to be purchased × Per tile cost
= 6,300 × $1
= $6,300