Respuesta :

Answer:

mL of NaOH required =29.9mL

Explanation:

Let us calculate the moles of vitamin C in the tablet:

The molar mass of Vitamin C is 176.14 g/mole

[tex]moles=\frac{mass}{molarmass}=\frac{500mg}{176.14}=\frac{0.5}{176.14}=0.0028[/tex]

Thus we need same number of moles of NaOH to reach the equivalence point.

For NaOH solution:

[tex]moles=MolarityXvolume=0.095Xvolume[/tex]

[tex]0.00283=0.095Xvolume[/tex]

[tex]volume=0.0299L=29.9mL[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS