Answer:
0.04s
Explanation:
Specific heat of water c = 4.186J/g.C
The heat energy it would take to heat up 0.5 kg of water from 30C to 72 C is
[tex]E = mc\Delta T = 0.5 * 4.186 * (72 - 30) = 87.9 J[/tex]
If the power of the electric kettle is 2.2kW (or 2200W) and suppose the work efficiency is 100%, then the time it takes to transfer that power is
[tex] t = \frac{E}{P} = \frac{87.9}{2200} = 0.04 s[/tex]