Answer:
The energy difference is 158.318 kJ/mol
Explanation:
The energy can be calculated by the following formula.
[tex]Energy\, (E)=\frac{hc}{\lambda}[/tex]
[tex]h\,=plank's \,consant\,=6.626\times10^{-34}m^{2}kg/s[/tex]
[tex]c=\,velocity\,of\,light\,= 3\times 10^{8}\,m/s[/tex]
Let's calculate the energy at maximum:
Maximum energy = [tex]559.1 nm = 559.1\times 10^{-9}\,cm[/tex]
[tex]E_{1} = \frac{6.626\times 10^{-34}\times 3\times 10^{8}}{559.1\times 10^{-9}} =3.55\times J/atom[/tex]
Let's calculate the energy at minimum:
Minimum energy = [tex]321.7 nm = 321.7\times 10^{-9}\,cm[/tex]
[tex]E_{1} = \frac{6.626\times 10^{-34}\times 3\times 10^{8}}{321.7\times 10^{-9}} =6.179\times J/atom[/tex]
[tex]The\,energy\,\,difference\,\Delta E = E_{2}-E_{1}[/tex]
[tex]=6.179\times J/atom-3.55\times J/atom = 2.629 \times J/atom[/tex]
The number molecules present in one mole is [tex]6.022 \times 10^{23}[/tex]
[tex]\Delta \times N_{A} = 2.629 \times 10^{-19} \times 6.022 \times 10^{23}[/tex]
[tex]=158.318 \times 10^{3}\,J/mol[/tex]
[tex]=158.318 \,KJ/mol[/tex]
Therefore, the energy difference is 158.318 kJ/mol.