Bruce & Co. expects its EBIT to be $185,000 every year forever. The firm can borrow at 9 percent. Bruce currently has no debt, and its cost of equity is 16 percent. If the tax rate is 35 percent, what is the value of the firm? What will the value be if Bruce borrows $135,000 and uses the proceeds to repurchase shares (based on the MM Proposition)? (Assume that the debt is perpetual in the 2nd question.)

Respuesta :

Answer:

$751,562.50 and $837,203.125

Explanation:

The formula to compute the value of the firm under the MM proposition approach is shown below:

In first case

= {EBIT × ( 1 - tax rate)} ÷ WACC

= {$185,000 × ( 1 - 0.35)} ÷ 16%

= $120,250 ÷ 16%

= $751,562.50

Since no debt is there which means the firm is unlevered firm and computation is done accordingly.

All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it

In second case

= {EBT× ( 1 - tax rate)} ÷ WACC

= {$172,850 × ( 1 - 0.35)} ÷ 16%

= $112,352.50 ÷ 16%

= $702,203.125

EBT = $185,000 - $135,000 × 9%

       = $185,000 - $12,150

       = $172,850

So, the value of firm would be

= $702,203.125 + $135,000

= $837,203.125

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico