Answer:
(a) Cgas = 0.125 kJ/k
(b) cgas = 0.25kJ/kg.K
(c) cm(gas) = 0.021kJ/mol.K
Explanation:
18.9 kJ is equal to the sum of the heat absorbed by the gas and the heat absorbed by the calorimeter.
Qcal + Qgas = 18.9 kJ [1]
We can calculate the heat absorbed using the following expression.
Q = C . ΔT
where,
C is the heat capacity
ΔT is the change in the temperature
(a) What is the heat capacity of the sample?
From [1],
Ccal . ΔT + Cgas . ΔT = 18.9 kJ
(2.22kJ/K) × 8.06 K + Cgas × 8.06 K = 18.9 kJ
Cgas = 0.125 kJ/k
(b) If the sample has a mass of 0.5 kilograms, what is the specific heat capacity of the substance?
We can calculate the specific heat capacity (c) using the following expression:
[tex]c=\frac{C}{m} =\frac{0.125kJ/K}{0.5kg} =0.25kJ/kg.K[/tex]
(c) If the sample is Krypton, what is the molar heat capacity at constant volume of Krypton? The molar mass of Krypton is 83.8 grams/mole.
The molar heat capacity is:
[tex]\frac{0.25kJ}{kg.K} .\frac{1kg}{1000g} .\frac{83.8g}{mol} =0.021kJ/mol.K[/tex]