Answer:
81.64%
Step-by-step explanation:
Data provided in the question:
Standard deviation, s = 24 rooms
Sample size, n = 16 days
Mean = 48 rooms
calculated an interval = 40 to 56
Now,
Level of confidence = 100(1 - α)%
Confidence interval = Mean ± [tex]z\frac{s}{\sqrt{n}}[/tex]
Thus,
Mean - [tex]z\frac{s}{\sqrt{n}}[/tex] = 40
and,
Mean + [tex]z\frac{s}{\sqrt{n}}[/tex] = 56
or
48 + [tex]z\times\frac{24}{\sqrt{16}}[/tex] = 56
or
[tex]z\times\frac{24}{4}[/tex] = 8
or
z = 1.33
for z = 1.33 , we have [tex]\frac{\alpha}{2}[/tex] = 0.918 [from standard z table]
or
α = 0.1836
Therefore,
Level of confidence = 100(1 - 0.1836)%
or
Level of confidence = 81.64%