Answer:
$119,500
Explanation:
The computation of the total annual cash flow of the first year is shown below:
= (Annual sales - costs - depreciation) × ( 1 - tax rate) + depreciation expenses
= ($150,000 - $25,000 - $100,000) × (1 - 22%) + $100,000
= $25,000 × 0.78 + $100,000
= $19,500 + $100,000
= $119,500
The depreciation expense is computed below:
= $300,000 ÷ 3 years
= $100,000
The (Annual sales - costs - depreciation) is called EBIT