A 240 g toy car is placed on a narrow 60-cm-diameter track with wheel grooves that keep the car going in a circle. The 1.0 kg track is free to turn on a frictionless, vertical axis. The spokes have negligible mass. After the car's switch is turned on, it soon reaches a steady speed of 0.79 m/s relative to the track. What then is the track's angular velocity, in rpm?

Respuesta :

Answer:

The track's angular velocity is W2 = 4.15 in rpm

Explanation:

Momentum angular can be find

I = m*r^2

P = I*W

So to use the conservation

P1 + P2 = 0

I1*W1 + I2*W2 = 0

Solve to w2 to find the angular velocity

0.240kg*0.30m^2*0.79m/s=-1kg*0.30m^2*W2

W2 = 0.435 rad/s

W2 = 4.15 rpm

ACCESS MORE
EDU ACCESS