Answer:
$0.89/1 the cost is $0.89.
Step-by-step explanation:
cost over lb
13.35/15
unit rate means for 1 so divide 15 by 15 to get 1
what ever u do to the denominator do to the numerator so divide 13.35 by 15
13.35/15 divided by 15/15= 0.89/1
$0.89 for 1 lb