Respuesta :
Answer:
Maximum acceleration will be [tex]1.251m/sec^2[/tex]
Explanation:
We have given mass of the object m = 2 kg
Spring constant k = 55.6 N/m
Amplitude is given as A = 0.045 m
We know that maximum acceleration in SHM is given by
Maximum acceleration [tex]=A\omega ^2[/tex]
We know that [tex]\omega ^2=\frac{k}{m}=\frac{55.6}{2}=27.8[/tex]
So maximum acceleration = [tex]27.8\times 0.045=1.251m/sec^2[/tex]
Answer:
34.78 m/s^2
Explanation:
mass of object, m = 2 kg
Spring constant, K = 55.6 N/m
Displacement, A = 0.045 m
Angular velocity
[tex]\omega =\sqrt{\frac{k}{m}}[/tex]
[tex]\omega =\sqrt{\frac{55.6}{2}}[/tex]
ω = 27.8 rad/s
The value of maximum acceleration is given by
a = ω² A
a = 27.8 x 27.8 x 0.045 = 34.78 m/s^2
Thus, the maximum acceleration is 34.78 m/s^2.