A firm has the production function y = min{x1, x2} + min{x3, x4}. This firm faces competitive factor markets where the prices for the four factors are w1 = $4, w2 = $8, w3 = $5, and w4 = $3. The firm must use at least 20 units of factor 2. What is the minimum cost of producing 100 units of output?

Respuesta :

Answer

The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.

Explanation  

You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.

Ver imagen cancinodavidq
Ver imagen cancinodavidq
ACCESS MORE
EDU ACCESS