If you sell 1,000 tickets at $50/ticket, 2,000 tickets at $60/ticket and 2,500 tickets at $65/ticket, what percentage of the revenue are the sells from the $50 ticket?

Respuesta :

Answer:

The percentage of revenue sells from the $50 ticket is 15.0375 %

Step-by-step explanation:

Revenue obtained by a type of ticket = amount of one ticket of that type × total numbers of tickets of that type

Therefore ,

              Revenue obtained by $50 tickets = 1000 × 50

                                                                        = 50000$

              Revenue obtained by $60 tickets = 2000 × 60

                                                                        = 120000$

              Revenue obtained by $65 tickets = 2500 × 65

                                                                       = 162500$

              Total amount of revenue obtained = 50000 + 120000 + 162500

                                                                         = 332500$

Hence ,

             Percentage of revenue obtained from the sells of $50 = [tex]\frac{50000}{332500}[/tex] × 100 = 15.0375 %

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico