Answer:
124.8 %
Step-by-step explanation:
Given,
Initial percentage of working students = 14.1%,
Final percentage of working students = 31.7%,
Thus, the percentage increase = [tex]\frac{\text{Final percentage-initial percentage}}{\text{Initial percentage}}\times 100[/tex]
[tex]=\frac{31.7 - 14.1}{14.1}\times 100[/tex]
[tex]=\frac{17.6}{14.1}\times 100[/tex]
[tex]=\frac{1760}{14.1}[/tex]
≈ 124.8 %