Respuesta :

Neetoo

Answer:

Mass % of hydrogen = 20.9 %

Explanation:

Given data:

Mass of hydrogen = 0.485 g

Mass of water = 2.32 g

Mass percent of hydrogen = ?

Solution:

Mass % of hydrogen = mass of hydrogen / mass of water × 100

Mass % of hydrogen = 0.485 g/ 2.32 g × 100

Mass % of hydrogen = 0.209  × 100

Mass % of hydrogen = 20.9 %

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico