Respuesta :

Neetoo

Answer:

Molarity =  0.7 M

Explanation:

Given data:

Volume of KCl = 20 mL ( 0.02 L)

Molarity = 3.5 M

Final volume = 100 mL (0.1 L)

Molarity in 100 mL = ?

Solution:

Molarity = number of moles of solute / volume in litter.

First of all we will determine the number of moles of KCl available.

Number of moles = molarity × volume in litter

Number of moles = 3.5 M × 0.02 L

Number of moles = 0.07 mol

Molarity in 100 mL.

Molarity = number of moles / volume in litter

Molarity =  0.07 mol /0.1 L

Molarity =  0.7 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico