Respuesta :
Answer:
The precipitate is CuS.
Sulfide will precipitate at [S2-]= 3.61*10^-35 M
Explanation:
Step 1: Data given
The solution contains 0.036 M Cu2+ and 0.044 M Fe2+
Ksp (CuS) = 1.3 × 10-36
Ksp (FeS) = 6.3 × 10-18
Step 2: Calculate precipitate
CuS → Cu^2+ + S^2- Ksp= 1.3*10^-36
FeS → Fe^2+ + S^2- Ksp= 6.3*10^-18
Calculate the minimum of amount needed to form precipitates:
Q=Ksp
For copper we have: Ksp=[Cu2+]*[S2-]
Ksp (CuS) = 1.3*10^-36 = 0.036M *[S2-]
[S2-]= 3.61*10^-35 M
For Iron we have: Ksp=[Fe2+]*[S2-]
Ksp(FeS) = 6.3*10^-18 = 0.044M*[S2-]
[S2-]= 1.43*10^-16 M
CuS will form precipitates before FeS., because only 3.61*10^-35 M Sulfur Ions are needed for CuS. For FeS we need 1.43*10^-16 M Sulfur Ions which is much larger.
The precipitate is CuS.
Sulfide will precipitate at [S2-]= 3.61*10^-35 M
The sulfide concentrations at which the compound begin to precipitate for both compounds are 3.6 × 10^-35 M and 1.43 × 10^-16 M respectively.
The Ksp is an equilibrium constant that shows the extent to which a substance is dissociated in solution to form ions. We have the following information;
- [Cu2+] = 0.036 M
- [ Fe2+] = 0.044 M
- Ksp (CuS) = 1.3 × 10-36
- Ksp (FeS) = 6.3 × 10-18
For CuS
Ksp = [Cu2+] [S^2-]
[S^2-] = Ksp/ [Cu2+]
[S^2-] = 1.3 × 10^-36/0.036 M
[S^2-] = 3.6 × 10^-35 M
For FeS
Ksp = [Fe2+] [S^2-]
[S^2-] = Ksp/[Fe2+]
[S^2-] = 6.3 × 10^-18/0.044 M
[S^2-] = 1.43 × 10^-16 M
Learn more about Ksp: https://brainly.com/question/953809