Answer:
The sound level will be 1.870 dB louder.
Explanation:
Given that,
Power = 130 W
Power = 200 W
We need to calculate the sound level
Using formula of sound level
[tex]I_{dB}=10\log(\dfrac{I}{I_{0}})[/tex]
For one amplifier,
[tex]I_{1}=10\log(\dfrac{130}{I_{0}})[/tex]...(I)
For other amplifier,
[tex]I_{2}=10\log(\dfrac{200}{I_{0}})[/tex]...(II)
For difference in dB levels
[tex]I_{2}-I_{1}=10\log(\dfrac{200}{I_{0}})-10\log(\dfrac{130}{I_{0}})[/tex]
[tex]I_{2}-I_{1}=10\log(\dfrac{200}{I_{0}}\times\dfrac{I_{0}}{130})[/tex]
[tex]I_{2}-I_{1}=10\log(\dfrac{200}{130})[/tex]
[tex]I_{2}-I_{1}=1.870\ dB[/tex]
Hence, The sound level will be 1.870 dB louder.