The potential energy of the object is 78.4 J
Explanation:
The gravitational potential energy (GPE) of an object is the energy possessed by the object due to its position in a gravitational field.
For an object near the Earth's surface, the GPE is given by:
[tex]GPE=mgh[/tex]
where
m is the mass of the object
[tex]g=9.8 m/s^2[/tex] is the acceleration of gravity near the Earth's surface
h is the height of the object relative to the surface
For the object in this problem,
m = 2 kg
h = 4 m
Substituting, we find its GPE:
[tex]GPE=(2)(9.8)(4)=78.4 J[/tex]
Learn more about potential energy:
brainly.com/question/1198647
brainly.com/question/10770261
#LearnwithBrainly