Answer:
56250 N
Explanation:
mass, m = 6000 kg
initial speed, u = 20 m/s
final speed, v = 5 m/s
distance, s = 20 m
Use third equation of motion
[tex]v^{2}=u^{2}+2as[/tex]
5 x 5 = 20 x 20 + 2 a x 20
25 = 400 + 40 a
a = - 9.375 m/s^2
Braking force, F = mass x acceleration
F = 6000 x 9.375
F = 56250 N