Answer: 17 weeks
Step-by-step explanation:
Let x= Number of week.
y= balance amount in account
Given : Samantha currently has $1500 in the bank and is spending $35 per week.
Rate of spending = $35 per week
Spending in x weeks = $35x
As per the given statement , the required equation will be :-
Balance Amount = Current amount - Rate of spending x Number of week
[tex]y=1500-35x[/tex]
For y= 915, we have
[tex]915=1500-35x[/tex]
Subtract 915 from both sides and 35x to both the sides , we get
[tex]35x=585\\\\\Rightarrow\ x=\dfrac{585}{35} 16.7142857143\approx17[/tex]
Hence, it will take 17 weeks until her account is worthy only $915.