Respuesta :
Answer:
[tex]\text { acceleration of the cart is } 10.94 \mathrm{m} / \mathrm{s}^{2}[/tex]
Explanation:
According to “Newton's second law”
“Force” is “mass” times “acceleration”, or F = m× a. This means an object with a larger mass needs a stronger force to be moved along at the same acceleration as an object with a small mass
Force = mass × acceleration
[tex]\text { Acceleration }=\frac{\text { force }}{\text { mass }}[/tex]
Given that,
Mass = 5.32 kg
[tex]\text { Force }=12.7 \mathrm{N} \text { forces at }-28.7^{\circ}[/tex]
[tex]x=-28.7^{\circ}[/tex]
F = 12.7N
Normal force = mg + F sinx,
“m” being the object's "mass",
“g” being the "acceleration of gravity",
“x” being the "angle of the cart"
[tex]\mathrm{g}=9.8 \mathrm{m} / \mathrm{s}^{2}\text { (g is referred to as the acceleration of gravity. Its value is } 9.8 \mathrm{m} / \mathrm{s}^ 2 \text { on Earth })[/tex]
To find normal force substitute the values in the formula,
Normal force = 5.32 × 9.8 + 12.7 × sin(-28.7)
Normal force = 52.136 + 12.7 × 0.480
Normal force = 52.136 + 6.096
Normal force = 58.232 N
Acceleration of the cart:
[tex]\text { Acceleration }=\frac{\text {Normal force}}{\text { mass }}[/tex]
[tex]\text { Acceleration }=\frac{58.232}{5.32}[/tex]
[tex]\text { Acceleration }=10.94 \mathrm{m} / \mathrm{s}^{2}[/tex]
[tex]\text { Therefore, "acceleration of the cart" is } 10.94 \mathrm{m} / \mathrm{s}^{2}[/tex]