Respuesta :

Answer:

[tex]\frac{1}{36}[/tex]

Step-by-step explanation:

Total possibilities when we a roll a die at a time are 6

given we should have four for first time and then three

let us assume we rolled the dice we may get 1,2,3,4,5,6(any of these) the probability to get 4 is

PROBABILITY=[tex]\frac{\textrm{FAVOURABLE CHANCES}}{\textrm{TOTAL CHANCES}}[/tex]

Favourable chances=1

Total chances=6

Probability=[tex]\frac{1}{6}[/tex]

the prabability to get 4 in first roll is [tex]\frac{1}{6}[/tex].

let us assume we rolled the dice for second time again we may get 1,2,3,4,5,6(any of these) the probability to get 3 is

Favourable chances=1

total chances=6

probability=[tex]\frac{1}{6}[/tex]

the probability to get 3 in second roll irrespective of first one is [tex]\frac{1}{6}[/tex]

the probability to get 4 in first time and then 3 is

The probability to occur both events at a time is multiplication of individual probabilities

So,

probablility to get 4 in first roll=[tex]\frac{1}{6}[/tex]

probability to get 3 in second roll=[tex]\frac{1}{6}[/tex]

probability to occur both at a same time is =[tex]\frac{1}{6}[/tex] [tex]\times[/tex][tex]\frac{1}{6}[/tex]=[tex]\frac{1}{36}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico