Answer:
option C
Explanation:
given,
Temperature of the surface = 6000 K
using formula to calculate [tex]\lambda_{max}[/tex]
[tex]\lambda_{max} = \dfrac{0.0029\ K.m}{T}[/tex]
[tex]\lambda_{max}[/tex] is the maximum wavelength emission in meter.
T is the temperature in kelvin.
[tex]\lambda_{max} = \dfrac{0.0029}{6000}[/tex]
[tex]\lambda_{max} = \dfrac{0.0029}{6000}[/tex]
[tex]\lambda_{max} = 4.8333 \times 10^{-7}[/tex]
[tex]\lambda_{max} = 4833\ A^0[/tex]
the wavelength is in Visible range
The Correct answer is option C