contestada

A pitcher throws the ball, it will travel at 10 meters per second. How long will it take for the ball to reach the hitter. The pitcher is 20 meters away

Respuesta :

Answer:

2 sec

Explanation

travel speed is = 10 m/sec

so for 20 meter = 20/10 = 2 sec

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico