Answer:
Explanation:
The journal entry is shown below:
Interest Expense A/c Dr $32,500
Premium on bonds payable A/c Dr $2,500
To Cash A/c $35,000
(Being the first semiannual interest is recorded)
The computation is shown below:
For Cash account
= $1,000,000 × 7% ÷ 2
= $35,000
For Premium on bonds payable A/c
= ($1,050,000 - $1,000,000) ÷ 2× 10 years
= $50,000 ÷ 20 years
= $2,500
And, the remaining balance is debited to interest expense account