The trial balance before adjustment of Taylor Swift Inc. shows the following balances.

DrCr
Accounts Receivable90,000
Allowance for Doubtful Accounts1,750
Sales Revenue (all on credit)$680,000

Give the entry for estimated bad debts assuming that the allowance is to provide for doubtful accounts on the basis of a 4% of gross accounts receivable and (b) 5% of gross accounts receivable and Allowance for Doubtful Accounts has a $1,700 credit balance.

Respuesta :

Answer:

Explanation:

The journal entries are shown below;

a. Bad debt expense A/c Dr  $5,350

  To Allowance for doubtful debts  $5,350

(Being bad debt expense is recorded)

The computation of the bad debt expense is shown below:

= Account receivable  × estimated percentage given  + debit balance of Allowance for Doubtful Accounts

= $90,000 × 4%  + $1,750

= $5,350

B. Bad debt expense A/c Dr  $2,800

  To Allowance for doubtful debts  $2,800

(Being bad debt expense is recorded)

The computation of the bad debt expense is shown below:

= Account receivable  × estimated percentage given  - credit balance of Allowance for Doubtful Accounts

= $90,000 × 5%  - $1,7000

= $2,800

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico