Answer:
6052114.67492 m
[tex]12.742\times 10^{6}\ m[/tex]
Explanation:
v = Velocity of cosmic ray = 0.88c
c = Speed of light = [tex]3\times 10^8\ m/s[/tex]
d = Width of Earth = Diameter of Earth = [tex]12.742\times 10^{6}\ m[/tex]
When the cosmic ray is moving towards Earth then in the frame of the cosmic ray the width of the Earth appears smaller than the original
This happens due to length contraction
Length contraction is given by
[tex]d_e=d\sqrt{1-\frac{v^2}{c^2}}\\\Rightarrow d_e=12.742\times 10^{6}\sqrt{1-\frac{0.88^2c^2}{c^2}}\\\Rightarrow d_e=6052114.67492\ m[/tex]
The Earth's width is 6052114.67492 m
Contraction only occurs in the cosmic ray's frame of reference in the direction of the ray. But in perpendicular direction the width remains unchanged.
Hence, the width is [tex]12.742\times 10^{6}\ m[/tex]