Respuesta :

Glasses 12 : 48 because, when you do 20/5 it equals to 4 so, the ratio will equal to seconds = Glasses • 4

44 seconds = 11 glasses

Answer:

The complete table is

Glasses    Seconds

    5                20

    12               48

    11                44

Step-by-step explanation:

The table is attached.

The given ratio is

[tex]5 \ glasses :20 \ seconds[/tex]

Which means that Carla can fill 5 glasses each 20 seconds.

Now, to fill the whole table, we can use the rule of three.

If she can fill 5 glasses in 20 seconds, how much time it would take to fill 12 glasses?

[tex]x=12 \ glasses \frac{20 \ seconds}{5 \ glasses} = 48 \ seconds[/tex]

And after 44 seconds, how many glasses she would fill?

[tex]x=44 \ seconds \frac{5 \ glasses}{20 \ seconds} = 11 \ glasses[/tex]

Therefore, the complete table is

Glasses    Seconds

    5                20

    12               48

    11                44

Ver imagen jajumonac
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico