Answer:
$36.012
Explanation:
Data provided in the question:
ROE = 21%
Plowback ratio, b = 0.40
Earnings, E1 = $2.0 per share
Required rate of return on the stock, r = 13%
Now,
Growth rate, g = ROE × b
= 21% × 0.40
= 8.4%
D1 = E1 × (1-b)
= $2.0 × ( 1 - 0.40 )
= $1.2
[tex]V0^{Growth}[/tex] = [tex]\frac{D1}{(r - g)}[/tex]
= [tex]\frac{\$1.2}{(0.13 - 0.084)}[/tex]
= $26.087
V4 = [tex]\frac{D5}{(r - g)}[/tex]
= [tex]\frac{D1\times(1 + g)^4}{(r - g)}[/tex]
= V0 × (1 + g)⁴
= $26.087 × (1 + 0.084)⁴
= 36.019 ≈ $36.012