Answer:
0.0416483 or 4.16%
Explanation:
Annual percentage rate, APR = 4%
Value of toys sold = $200,000
Note period = 90 day
N = 365 ÷ 90
= $200,000 × [1 - (0.04 × 90/360)]
= $198,000
Effective annual financing cost:
[tex]=(\frac{Value\ of\ toys\ sold}{Calculated\ value} )^{\frac{365}{90} }-1[/tex]
[tex]=(\frac{200,000}{198,000} )^{\frac{365}{90} }-1[/tex]
= 1.0416483 - 1
= 0.0416483 or 4.16%