A compound decomposes by a first-order process. If 26 of the compound decomposes in 60 minutes, the half-life of the compound is ________minutes.

(A) 26
(B) 31
(C) 18
(D) 5
(E) 138

Respuesta :

Answer:

(E) 138

Explanation:

Using integrated rate law for first order kinetics as:

[tex][A_t]=[A_0]e^{-kt}[/tex]

Where,  

[tex][A_t][/tex] is the concentration at time t

[tex][A_0][/tex] is the initial concentration

Given:

26 % is decomposed which means that 0.26 of [tex][A_0][/tex] is decomposed. So,

[tex]\frac {[A_t]}{[A_0]}[/tex] = 1 - 0.26 = 0.74

t = 60 min

[tex]\frac {[A_t]}{[A_0]}=e^{-k\times t}[/tex]

[tex]0.74=e^{-k\times 60}[/tex]

Taking natural log both sides, we get that:-

[tex]ln\ 0.74=-k\times 60[/tex]

k = 0.005018 min⁻¹

Also,  Half life expression for first order:-

[tex]t_{1/2}=\frac {ln\ 2}{k}[/tex]

Where, k is rate constant

So,  

[tex]t_{1/2}=\frac {ln\ 2}{0.005018}\ min=138\ min[/tex]

The correct option is:- (E) 138

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico