Answer:
37.5 m
Explanation:
From the question, we have;
- Initial velocity, u = 0 m/s
- Final velocity, V = 5 m/s
- Time taken, t = 5.0 s
We are required to calculate the distance traveled by the bicycle
- We are going to use the equation of linear motion.
- The appropriate equation is;
- S = 0.5 ( u + v) t, where is the displacement or distance traveled.
Therefore;
Distance, S = 0.5 ( 0 + 15) × 5.0 s
= 37.5 m
Therefore, the bicycle traveled a distance of 37.5 m