A cup of raw Arborio rice weighs 7 ounces. One cup will serve 1 people. Arborio rice is purchased in 2-pound boxes for $1.99. How much would the rice cost if you were serving 40 people?

Respuesta :

The rice will cost $17.6  for serving 40 people

Solution:

We need to determine the cost of serving 40 people with rice

Arborio rice is purchased in 2-pound boxes for $1.99

The price of 1 pound box will be [tex]\frac{\$ 1.99}{2}=\$ 0.995[/tex]

1 Pound (lb) is equal to 16 ounces (oz)

Therefore, the price of 16 ounces is  $0.995

A cup of raw Arborio rice weighs 7 ounces and it serve 1 people

[tex]\begin{array}{l}{\text { The cost per person is } \frac{\$ 0.995}{16} \times 7=\$ 0.44} \\\\ {\text { The cost for serving } 40 \text { people }=\$ 0.44 \times 40=\$ 17.6}\end{array}[/tex]

Therefore rice will cost $17.6  for serving 40 people

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico