A system initially has an internal energy U of 504 J. It undergoes a process during which it releases 111 J of heat energy to the surroundings, and does work of 222 J. What is the final energy of the system, in J?

Respuesta :

Answer:

615 J

Explanation:

internal energy (U) = 504 J

heat lost (q) = 111 J = - 111 J (negative sign is because heat is lost)

work done = 222 J

what is the final energy in the system

total energy = final energy - initial energy

final energy = total energy + initial energy

where

initial energy = 504 J

total energy = 222 - 111 = 111 J

final energy = 504 + 111 = 615 J

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico