A photocopier is making reduced copies of a photo that measures
25 centimeters in height. The height of the first copy is 80% of the
height of the original. Another copy is made using the first copy, and
the height of this copy is 85% of the height of the first copy.

What is the height of the first copy?explain your answer

Respuesta :

Answer:

The height of First Copy is 20 cm.

Step-by-step explanation:

Given:

Original Height = 25 cm

First copy is reduce to 80% of Original height.

Therefore to find the height of first copy can be find out by multiplying 80 with original height and then dividing by 100.

∴ Height of First Copy = [tex]\frac{80}{100} \times \textrm{original height}= 0.8\times 25 cm = 20cm[/tex]

Hence Height of first copy is 20 cm

Now Another copy is reduce to 85% of First Copy.

Therefore to find the height of another copy can be find out by multiplying 85 with first copy height and then dividing by 100.

∴ Height of Another Copy = [tex]\frac{85}{100} \times \textrm{first copy height}= 0.85\times 20 cm = 17cm[/tex]

Hence Height of Another copy is 17 cm

Answer:

To find the height of the first​ copy,

multiply 0.8 by 25.

The height of the first copy is

20 cm.

To find the height of the second​ copy,

multiply 0.85 by the height of the first copy.

The height of the second copy is

17 cm.

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico