Respuesta :
Answer:
(i) $328 Unfavorable
(ii) $2,268 Favorable
(iii) $2,592 Unfavorable
Explanation:
Total budgeted hours for actual output (SH):
= Actual units × Budgeted hours per suite
= 1,080 suits × 4 hours
= 4,320 hours
Actual variable overhead rate (AR) = Actual cost ÷ Actual hours
= $52,164 ÷ 4,536
= $11.5 per hour
Variable overhead spending variance:
= (Standard rate - Actual rate) × Actual hours
= ($12 - $11.5) × 4,536
= $2,268 Favorable
Variable overhead efficiency variance:
= (Standard hours - Actual hours) × Standard rate
= (4,320 - 4,536) × $12
= $2,592 Unfavorable
Flexible- budget variance:
= variable overhead spending variance + Variable overhead efficiency variance
= $2,268 Favorable + $2,592 Unfavorable
= $328 Unfavorable
a. The flexible- budget variance is $324 Unfavorable.
b. The spending variance is $2,268 Favorable.
c. The efficiency variance for variable manufacturing overhead is $2,592 Unfavorable.
Flexible- budget variance
Spending variance:
Total budgeted hours for actual output (SH)= Actual units × Budgeted hours per suite
Total budgeted hours for actual output (SH)= 1,080 suits × 4 hours
Total budgeted hours for actual output (SH)= 4,320 hours
Actual variable overhead rate (AR) = Actual cost ÷ Actual hour
Actual variable overhead rate (AR)= $52,164 ÷ 4,536
Actual variable overhead rate (AR)= $11.5 per hour
Variable overhead spending variance= (Standard rate - Actual rate) × Actual hours
Variable overhead spending variance= ($12 - $11.5) × 4,536
Variable overhead spending variance=$2,268 Favorable
Efficiency variance:
Variable overhead efficiency variance= (Standard hours - Actual hours) × Standard rate
Variable overhead efficiency variance= (4,320 - 4,536) × $12
Variable overhead efficiency variance= $2,592 Unfavorable
Flexible- budget variance:
Flexible- budget variance= variable overhead spending variance + Variable overhead efficiency variance
Flexible- budget variance= $2,268 Favorable + $2,592 Unfavorable
Flexible- budget variance= $324 Unfavorable
Inconclusion the flexible- budget variance is $324 Unfavorable.
Learn more about flexible- budget variance here:https://brainly.com/question/4127264