Balanced equation: 4Fe + 3O₂ → 2Fe₂O₃
Moles of oxygen gas = 9 moles
To answer the question;
4Fe + 3O₂ → 2Fe₂O₃
We are required to determine the number of moles of oxygen needed to form 6 moles of Fe₂O₃.
Therefore; Moles of O₂ = Moles of Fe₂O₃ × 3/2
Hence, moles of oxygen = 6 moles × 3/2
= 9 moles
Thus, Moles of Oxygen needed is 9 moles