The Baldwin's workforce complement will grow by 10% (rounded to the nearest person) next year. Ignoring downsizing from automating, what would their total recruiting cost be? Assume Baldwin spends the same amount extra above the $1,000 recruiting base as they did last year. Relevant information: The workforce complement this year is 471, recruiting cost is 543k, recruiting spend is 5000k. Answer choices: 3.108 mil, 235k, 2.59 mil, or 282k

Respuesta :

Answer:

3.108 mi

Explanation:

at present the workforce complement = 471 which has to grow by 10%

So, the complements after growth = 471 x 1.1 = 518 (rounded off)

Total recruiting cost = No. of complements x ($1000 + Recruiting spend)

= 518 x ($1000 + $5000)

= $3,108,000 i.e. 3.108 mi

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico