a) Average velocity for her run north: 2.68 m/s north
b) The average velocity for the whole trip is zero
c) The average speed for the whole trip is 1.95 m/s
Explanation:
a)
In this part of the problem we only want to consider the part when Micha is running north.
The average velocity is given by:
[tex]v=\frac{d}{t}[/tex]
where
d is the displacement (a vector connecting the initial position to the final position of motion)
t is the time
For the part running north, we have
[tex]d=2 mil \cdot 1609 = 3218 m[/tex] north is the displacement
[tex]t = 20 min \cdot 60 = 1200 s[/tex] is the time interval
Substituting,
[tex]v=\frac{3218}{1200}=2.68 m/s[/tex] north (we have to specify also the direction, since velocity is a vector)
b)
As we said, average velocity is given by
[tex]v=\frac{d}{t}[/tex]
where
d is the displacement
t is the time
If we consider the whole trip, however, the displacement is zero:
d = 0
Because Micha returns home, so the initial position corresponds to the final position of motion. Therefore, the average velocity is also zero:
v = 0
c)
The average speed is given by
[tex]s=\frac{d}{t}[/tex]
where
d is the distance covered (the total length of the path, regardless of the direction)
t is the time interval
Since MIcha ran 2 miles north and then 2 miles back, the total distance is
[tex]d=2 mi + 2mi = 4 mi \cdot 1609 = 6436 m[/tex]
And the time taken is
[tex]t=20 min + 15 min + 20 min = 55 min \cdot 60 = 3300 s[/tex]
So, the average speed is
[tex]s=\frac{6436}{3300}=1.95 m/s[/tex]
And since speed is a scalar, there is no need to specify a direction.
Learn more about speed and velocity:
brainly.com/question/8893949
brainly.com/question/5063905
brainly.com/question/5248528
#LearnwithBrainly