Answer:
[tex]T = 6.31 ^0 C[/tex]
Explanation:
1 ton = 907.2 kg
so here heat given by water = heat absorbed by the ice
so by energy balance we will have
[tex]Q_1 = Q_2[/tex]
[tex]mL + ms\Delta T_1 + ms\Delta T_2 = ms\Delta T_3[/tex]
so we have
[tex]140(2.11)(5) + 140(333.7) + 140(4.18)(T) = 907.2(4.18)(20 - T)[/tex]
[tex]48195 + 585.2 T = 75841.9 - 3792.1 T[/tex]
[tex]T = \frac{27646.92}{4377.3}[/tex]
[tex]T = 6.31 ^0 C[/tex]